Avrupa’ daki işadamları Maastricht’ te bir araya geldi

Avrupa’ daki işadamları Maastricht’ te bir araya geldi

Sanayi Bakanı Nihat Ergün: “ İş adamları iki ülke arasındaki ilişkilere önemli katkı sunmakta”

Yasin Yağcı – Basri Doğan, Maastricht

 

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen Avrupa Türk İşadamları Ekonomi Zirvesi’nin 4’üncüsü Hollanda’nın Maastrciht kentinde gerçekleştirildi. AB  Maastricht  Anlaşmasının imzalandığı tarihi salonda düzenlenen zirveye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hollanda Senato Başkanı Rene van der Linden, AP Türkiye raportörü Ria Oomen Ruijten, AP milletvekili Emine Bozkurt, Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) Milletvekili Coşkun Çörüz, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yönetim Kurulu Avrupa Bölge Komitesi  Başkanı Turgut Torunoğulları’ nın  yanı sıra Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde yatırım yapan çok sayıda iş adamı katıldı.

Programda bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Hollanda’daki Türk işadamları tarafından düzenlenen bu ekonomi zirvesinin iki ülke arasındaki ilişkilere ciddi katkı yaptığına inandığını söyledi. Bakan Ergün, kürselleşme sürecinde artık sınırların ortadan kalktığını ve bu noktada işadamları ve sivil toplumun ön plana çıktığını da belirtti.

Dünyanın başarılı ekonomilerinden biri olan Hollanda’nın Türkiye’ de çok takdir edildiğini aktaran Ergün, Hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin oldukça iyi seviyede olduğunu söyledi.  Bu ekonomik potansiyelin daha da artması gerektiği üzerinde duran Bakan Ergün, çünkü iki ülke arasındaki potansiyelin daha fazla olduğunu ileri sürdü.

Yatırımcılar açısından Türkiye’nin oldukça iyi imkanlara sahip olduğunu, 2003 yılında çıkarılan doğrudan yatırımcı yasasının yerlilere olduğu kadar yabancı yatırımcılara da aynı imkanları getirdiğini ifade eden Ergün, “Batının doğuya, doğunun da batıya açılan kapısı olan Türkiye yatırım için oldukça elverişli bir ülke. Bu yüzden Hollandalıları yatırım yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Son yıllarda yapılan reformlar ve atılan adımlarla Türk ekonomisinin ciddi ivme kazandığını anlatan Bakan Ergün, ihracatımızda ciddi bir gelişme olduğunu ve bunda komşu ülkelerle geliştirilen ilişkilerin rolü olduğunu söyledi. “Diplomatik ilişkilerinizi geliştirmediğiniz yerlerde işadamlarının ilişkileri de gelişmez” diyen Ergün, Türkiye’nin dış politikası ile ekonomik politikası arasında bir paralellik bulunduğunu dile getirdi.

2009 yılında başlayan küresel krizden dolayı yaşanan daralmaya rağmen Türk ekonomisinin büyüdüğüne işaret eden Ergün, Türkiye’nin büyüme performasının benzerlerinden daha iyi olduğunu savundu. Mali disiplin ve bankacılık konusunda daha önce yapılan düzenlemelerin krizin hafif atlatılmasında önemli rol oynadığına da değinen Ergün, “bütçe performansına baktığımızda Türkiye’nin AB’nin en başarılı ülkesi olduğunu görüyoruz.” Diye konuştu.

Türkiye’nin kriz döneminde kaybettiklerini en erken telafi etmeye başlayan ülke olduğunu da anımsatan Nihat Ergün, “İhracatımızda ciddi bir gelişme var. İşsizlikte gerileme yaşanıyor. Bütün bu gelişmeler Türkiye’nin ne kadar önemli bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. İhracatımız bir kaç yıl içinde ciddi bir gelişim göstermiştir. Ekonomik gelişme demokratikleşmeyle paralel yürümekte. Demokratikleşme ve dış politika konusunda atılan adımlar Türkiye’yi ayrıcalıklı kılıyor.” 

Türkiye’nin AB yolundaki çabalarından övgüyle bahseden Hollanda Senato Başkanı Rene van der Linden ise, Rusya ile birlikte bu iki ülkenin birlik için önemli ortaklar olduğuna işaret etti. Türkiye’nin AB’ ye üye adayı olarak farklı bir konumda bulunduğunu bunun yanı sıra Avrupa Konseyi’nde ve NATO’ da sadık bir üye olduğunu anımsatan Linden, “Bunun yanı sıra Kafkasya’daki sorunları da Rusya’ sız çözemeyiz. Türkiye’ ye AB konusunda söz verildiyse yerine getirilmeli. Özel partnerlik değil üyelikten bahsediyorum. Türkiye reformları AB için değil kendi vatandaşları için yapmalı. Bunu yaparsa üyelik de kolaylaşır. Türkiye bence en önemi adaylardandı hala da öyle.” 

Türkiye Hollanda arasındaki ilişkilerinde iyi bir seyir izlediğine temas eden Senato Başkanı, iki ülke arasındaki 400. yılık ilişkilere ilişkin kurulan danışma kurulunun da başkanlığını yaptığını hatırlattı.

Türkiye’nin komşularıyla zor olan ilişkilerinin anlaşılması gerektiğine de değinen Hollanda Senato Başkanı, İsrail ile yaşanan gerginliğe değinerek, “ Umarım iki ülke arasındaki kapılar açık kalır. Orta Doğu’daki sorunlar kapılar açık kalırsa çözülür.” dedi.

“ Parlamenter diplomasiye inanıyorum”  diyen  Van der Linden, çünkü bu yolla direkt etkide bulunabileceğini aktararak  Avrupa Parlamenter Konseyi Başkanlğına Mevlut Çavuşoğlu’ nun seçilmesinin de memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Avrupa gelen ilk nesle şükran borçluyuz

Türkiye ile Hollanda arasındaki 400 yıllık köklü ilişkinin önemine değinen Lahey Büyükelçisi  Uğur Doğan da, Hollanda’ da bulunan Türk ve Hollandalı dostların bu köklü ilişkiye ciddi katkılar yapacağını anlattı. Bundan yarım asır önce Hollanda’ ya gelen ilk nesle şükran borçlu olduklarını belirten Doğan, birinci neslin meşakkatli çabaları sonunda diğer nesillerin bugün başarıyı yakaladığını kaydetti. Hollanda’daki Türk vatandaşlarının entegrasyon konusunda ciddi bir gelişme gösterdiklerini belirten Doğan, buna örnek olarak önemli başarılara imza atan işadamlarını gösterdi.

Türkiye’nin AB yolundaki çabalarına da değinen Doğan, işadamlarına “ AB yolundaki ilerleyişimize sizlerin de büyük katkınız olacaktır.” yönünde mesajda bulundu.

Türkiye’ ye AB’ de görmek istiyoruz                                  

 Hollanda’da bulunan Türklerin son derece başarılı olduğunu belirten Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Bölge Komitesi  ve HOTİAD Başkanı Turgut Torunoğulları da konuşmasında, “bu girişimci duygunun bir eseri olarak kimimiz işadamı, kimimiz siyasetçi, kimimiz sanatçı oldu. Kısacası büyük başarı yakaladık.” Diyerek başladı. 

Dört yıldır düzenlenen Maastricht Ekonomi Zirvesi’nin artık geleneksel hale geldiğini de anımsatan Torunoğulları, bu ülkenin girişimciler açısından cazip fırsatlar sunduğunu ileri sürerek, Türkleri bu cazip yatırımlardan daha iyi istifade etmeye davet etti.

Markalaşma konusuna da değinen Torunoğulları, bu bağlamda Türkiye’de ve Hollanda’da yatırım yapmak isteyenlere hizmet verdiklerini ve bunun devam edeceğini aktardı. “Girişimcilerin yanındayız, bu devam edecek diyen”  Torunoğulları, işbirliklerinin önemi üzerinde durdu. Hollandalıların profesyonelliklerinden istifade edilmesi çağrısında da bulunan HOTİAD Başkanı, Hollanda’daki Türk girişimci kadın sayısının az olduğunu ve  bu sayının giderek artması gerektiğini aktardı. “İşadamlarının önce ufkunu sonra da önlerini açmak istiyoruz” diye konuşan Torunoğulları, Türk işadamlarının, yanlarına Hollandalı ortak almaları durumunda daha başarılı olacaklarını aktardı. Türkiye’nin AB üyeliği konusuna da değinen Torunoğulları, “ Türkiye’yi AB’ de görmek istiyoruz. Çünkü Türkiyesiz AB eksik olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Reformları takdir ediyoruz

Zirvede bir konuşma yapan AP Türkiye raportörü Ria Uijmen Ruiten, Hollanda’da Türk asıllı işadamlarının sayısının her geçen gün daha da arttığını ve bunun sevindirici olduğunu, çünkü bu durumun Hollanda’ya katkı anlamına geldiğini söyledi. 

Türkiye’de son dönemlerde AB yolunda ciddi reformların olduğuna da değinen Ruijten, bunun Avrupa tarafından takdirle karşılandığını söyledi. Ama bu reform çalışmalarında son yıllarda bir yavaşlamanın yaşandığını ileri süren AP üyesi, ilk yıllardaki heyecan ve atikliğin şimdi görülmediğine işaret etti. “Türkiye’ de toplumun değişik kamplara bölünmesinin önüne geçilmelidir”  diyen Ruijten, bu çerçevede başlatılan demokratik açılımın sürmesinden yana olduğunu söyledi.  Buna paralel olarak anayasa değişikliği konusundaki çalışmalara da atıfta bulunan Türkiye raportörü, “Demokratik açılımı takdir ediyorum, bu açılım devam etmeli çünkü bu şekilde toplumu birleştirebilirsiniz. Şu anda anayasa değişikliği konusunda da ciddi bir çalışma var. Umarım Anayasa Mahkemesi bu değişikliği engellemez ve referandum yapılır. Bu demokratikleşmeyi getirir. Demokratikleşme de ekonomik canlanmaya yol açar. Ayrıca yolsuzluk da önlenir.” şeklinde konuştu.

AP Türkiye raportörü, Türkiye’nin ekonomik performansının da oldukça etkileyici olduğunu söyledi.

Türkiye AB’ ye girmeli

Türkiye’nin AB’ ye girmesi gerektiği üzerinde duran AP milletvekili Emine Bozkurt ise, jeopolitik konumu ve sahip olduğu imkanlarla Türkiye’nin birliğe ciddi katkılar sunacağını aktardı. 

Programa Türkiye’den katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da sözlerine Hakkari’ de şehit olan on askerin kaybından dolayı yaşadığı üzüntüyü belirterek başladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hiçbir şeyin şiddetle çözülemeyeceğini aktararak, “İnşallah akıl galip gelir.” dedi.

HOTİAD tarafından düzenlenen bu zirvenin Hollandalı Türklerin geldiği başarı noktasının bir ispatı olduğunu da dile getiren Hisarcıklıoğlu, Hollanda ile Türkiye arasındaki 400 yıllık köklü ilişkilerin bu başarıda önemli bir rol oynadığına değindi.

Tüm dünyanın ekonomik anlamda çok zor günler geçirdiğini de hatırlatan Hisarcıklıoğlu, birçok ülkenin bu krizden etkilendiğini ama, Türkiye’nin ise geçmişte aldığı tedbirlerden dolayı krizi daha hafif hissettiğini anlattı.

AB adaylığı konusunda atılan adımlardan da bahseden Hisarcıklıoğu, “AB’ye dönük hedefimiz tam üyeliktir.”  Dedi. Türkiye’nin bu konuda bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu ileri süren TOBB Başkanı, Gümrük Birliği anlaşmasına rağmen işadamlarına AB’ ye gelirken vize zorunluluğunun olmasının haksız rekabete yol açtığını söyledi.