İstanbul’da Hollandalı Türk Öğrencilerden büyük buluşma

Bünyesinde onlarca Hollanda uyruklu Türk öğrenci barındıran İAÜ, Emre Ören Başkanlığında kurulan Hollandalı Türk Öğrenciler Kulübü ( Dutch Student Community ) ile bir yılda 16 farklı etkinliğe imza attı.

Geçtiğimiz günlerde ( 28 Şubat 2019) Büyük Buluşma adı ile gerçekleştirdikleri organizasyon onlarca yıllık dernek, vakıf ve STK’ları kıskandıracak türdendi. İAÜ’nin Florya’daki kampüsündeki konferans salonunda gerçekleşen Büyük Buluşmaya onlarca değişik ülkeden öğrenciler, akademisyenler ve basın mensuplarından ve Behçeşehir Üniversitesi’nden de Hollanda uyruklu Türk öğrencilerinin de hazır bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı.

Şair-Yazar Yavuz Nufel’in GÖÇ konulu dinleti yaptığı, İş adamı Turgut Torunoğulları’nın Hollanda-Türkiye arası ticari ilişkilieri anlattığı; Türk Hollanda Dostluk Derneği Başkanı Edip H. Aktaş’ın Hollanda Türkiye Dostluğu üzerine konuşma yaptığı ve Hollanda Kraliyeti Ankara Büyülelçiliği Maslahatgüzarı Ereik Erik Weststrate’nin Geçmişten geleceğe Türk Hollandaİlişkileri ve diplomasi konulu bir sunum yaptığı Büyük Buluşma Hollanda ve Türk Milli Marşlarının okunması ile başladı ve yaklaşık 3 saat sürdü.