Kriz Bir An Önce Bitsin İstiyoruz

Torunoğulları: Kriz bir an önce bitsin istiyoruz

  

Avrupa’da çelik tabanlı tencere, Türkiye’de Turizm ve inşaat sektöründe başarıları ile Türkiye ve Avrupa iş dünyasının ünlü ismi Turgut Torunoğulları, Türkiye- Hollanda ilişkilerini rayına oturtmak için her fırsatı değerlendiriyor.

Hollanda’da 11 Mart 2017 tarihinde T. C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da istenmeyen kişi ilan edilmesi ile başlayan olaylar, iki ülke arasında siyasi krizi doruk noktasına getirmişti. Tarih sayfalarına 11 Mart Rotterdam olayları diye geçen gecede T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu önüne Bakan Betül Sayan Kaya’ya destek için toplanan Hollandalı Türk göstericileri orantısız güç kullanarak dağıtmış, polis köpeklerine ısırtmıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders ziyaret etti

11 Mart gecesinde yaşanan olaylardan bir gün sonra Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders Turgut Torunoğluları’nı iş yerinde ziyaret etti. Hollanda Türk Toplumu tarafından sevilen, yanında binlerce işçi çalıştıran ve işçileri ile aile bireylerinden birileriymiş gibi diyaloğu olan ünlü iş adamı Turgut Torunoğulları’nı Hollanda’nın Den Bosch şehrinde ziyaret eden Hollandalı bakan işçilerle karavana yiyerek istenmeyen olayların iki ülkenin 400 yıllık dostluğunu etkilememesi için çaba sarf etmişti.
Torunoğulları da o tarihten itibaren iki ülke ilişkilerinin eskiden olduğu gibi rayına oturtmak için adeta arabuluculuk yapmış, gece gündüz demeden çalışmışlarını sürdürmeye devam ediyor.

İki ülke arasında ticaret hacminin artması ile krizin kendiliğinden çözüleceğini ileri süren Turgut Torunoğulları, Türkiye 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler için Hollanda’da seçim kampanyası için Türk siyasilerin Hollanda’ya giriş izni vermeyeceği üzerine de yaptığı çıkışla gündem olmuştu.

Hollanda’nın bu kararını, “Türk siyasiler gelse ne olur, Hollanda ne kaybeder. Biz Hollandalı Türkler gelen siyasileri dinler, kararımızı daha sağlıklı veririz” diyerek gerekli mercilere mesajını iletmişti.

 

Geçtiğimiz günlerde kardeşi ve şirketlerinin yönetim kurulu üyesi Ertan Torunoğulları ile bir iftar proğramına katılan Turgut Torunoğulları Bakan Betül Sayan Kaya ile karşılaştı.

Bir anda sıcak bir sohbet başlayan Torunoğulları ve Bakan Kaya, Hollanda ile Türkiye ilişkilerini konuştular. Başta Hollanda olmak üzere Avrupalı Türklerin, ekonomik , siyasi, kültürel ve sosyal yaşamları hakkında başarılı bir iş adamından bilgi alan Bakan Kaya, samimiyet ve dostluk açısından Hollandalı bakan Koenders’tan geri kalmadı.
Bir süre bakanla sohbet eden Torunoğulları kardeşlerin sıcak ve samimi sohbeti fotoğraf karelerine yansıdı.

Bilindiği üzere yaşanan olayların ardından iki ülkede Büyükelçilerini geri çağırmış, Hollanda ilişkileri karşılıklı olarak Maslahatgüzarlık seviyesine düşürülmüştü.
Bu gelişmelerden sonra gütüşlüğümüz Torunoğulları “ En kısa zamanda iki dost ülkenin karşılıklı elçiler atamasını ve güven tazelemesini umut ediyorum” dedi.

BaşkaHaber.eu