Turgut Torunoğulları Dünya Türk iş konseyindeki konuşması

SAYIN BAKANIM,

SAYIN BÜYÜKELÇİM,

SAYIN BAŞKANIM,

SAYIN BAŞ KONSOLOSLARIM,

KIYMETLİ MİSAFİRLERİMİZ,

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

SİZLERE SEVGİ VE SELAMLARIMI ARZ EDERİM. HOŞ GELDİNİZ.

 

EFENDİM, 16 EYLÜL'DE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN HİMAYELERİNDE, OY BİRLİĞİYLE TEKRAR DTİK AVRUPA TEMSİLCİLER KURULU BAŞKANI SEÇİLİP UZUN ZAMAN SONRA SİZLERİN KARŞISINDA OLMAK BENİ OLDUKÇA HEYECANLANDIRIYOR.

 2024 OCAK AYININ SONUNA KADAR 29 AVRUPA ÜLKE TEMSİLCİSİ ARKADAŞLARIMLA, DAHA İYİ OLABİLMEK İÇİN EKSİKLERİMİZİ BELİRLEYECEĞİZ. BU EKSİKLERİ, SAYIN BÜYÜKELÇİLERİMİZ, KONSOLOSLARIMIZ, İŞ İNSANLARIMIZ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞARAK RAPOR HALİNE GETİRECEĞİZ.

 AVRUPA’DA YAŞAYAN BİZLER, KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZİ DAHA DA GENİŞLETEREK, GENÇLERİMİZİ SİYASETE VE İŞ DÜNYASINA DAHA FAZLA KATILMAYA TEŞVİK EDECEĞİZ. GİRİŞİMCİLERİMİZLE ORTAKLIKLAR KURMAK, ORTAK ÇALIŞMAYI DAHA DA ARTIRMALIYIZ. ARTIK ŞARTLAR, BUNU GEREKTİRİYOR.

EDELSTAAL GRUBU OLARAK 20 YILDIR BUNU YAPIYORUZ VE YABANCILARLA ORTAKLIĞI BAŞARDIK, HEM AVRUPA'DA HEM DE TÜRKİYE'DE.

 TÜRKİYE’DEN AVRUPA’YA YATIRIM YAPACAK KURULUŞLARIMIZ, ARTIK ORTAKLIĞI HANS’LA DEĞİL, HASAN’LA YAPSINLAR. ÇÜNKÜ HASAN, HER İKİ ÜLKENİN DE YAPISINI İYİ BİLİYOR VE SONUCA GİDİYOR.

 BİZ, YAŞADIĞIMIZ ÜLKELERLE ÜLKEMİZ ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ YAPIYORUZ. SAYIN BAKANIM, BİZİM YAŞADIĞIMIZ ÜLKELERDE VE ÜLKEMİZE EKONOMİK VE KÜLTÜREL OLARAK KATKIMIZ ÇOK BÜYÜK.

 EVET, OLDUĞUMUZ YER İYİ AMA DAHA İYİ OLMAYI İSTİYORUZ. ONUN İÇİN DAHA İYİ OLABİLMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ DİYE KAFA YORACAĞIZ. ARTIK MARKA OLMANIN ZAMANI GELDİ. OCAK SONUNDA BU RAPORLARIMIZ HAZIR OLACAK, DEİK YK VE SAYIN BAŞKANIMIZIN BİLGİLERİNE ARZ EDERİZ.

 İKİNCİ AŞAMAMIZ NİSAN BİRE KADAR EYALET VE ŞEHİR TEMSİLCİLERİMİZİ BELİRLEYECEĞİZ. DTİK'İN ÖNEMİNİ ANLATARAK ÜYE KAYITLARIMIZI YAPACAĞIZ VE TEMSİLCİLER KURULU İLE 2 AYDA BİR TOPLANTILAR DÜZENLEYECEĞİZ. FİKİRLERİMİZİ TARTIŞARAK EN İYİ VE EN HIZLI YOLU BULACAĞIZ. SAYIN BAKANIM, BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ; AVRUPA'NIN BİRÇOK ÜLKESİNDEN EKONOMİ VE NÜFUS OLARAK DA BÜYÜĞÜZ. BUNUN FARKINDAYIZ VE BU FARKINDALIĞI DAHA ÇOK HİSSETTİRECEĞİZ.

 EDELSTAAL GRUBU OLARAK 43 YILDIR YÜZLERCE KADINLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ. KADINLARIMIZIN NE KADAR CESUR OLDUĞUNA ŞAHİDİM. KADINLARIMIZI DA DTİK'E ÜYE OLMALARINI RİCA EDİYORUM.

 HANIM KARDEŞLERİM, SİZDEN DAHA ÇOK DESTEK VE KATILIM BEKLİYORUZ. HEDEFİMİZ VE AMACIMIZ BELLİ; HAYALİMİZE ULAŞMAK İÇİN HEPINİZİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR. TABİ Kİ NAIL BAŞKANIMIZIN DA EKSTRA DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR.

 ÜÇÜNCÜ AŞAMAMIZ, TURİZMCİ OLDUĞUM İÇİN BİRAZ DA TURİZMİ ANLATMAK İSTERİM. 80 MİLYON NÜFUSUMUZ VAR. 80 MİLYON MİSAFİR AĞIRLARSAK, KİŞİ BAŞI GELİRİMİZİ 1.200 EURO'YA ÇIKARTIRSAK, AMACIMIZ BU OLMALI. OTTELLERİMİZ ÇOK YENİ, PERSONELDE SIKINTI VARSA DA HER GÜN EĞİTİMLİ PERSONEL ÇOĞALIYOR. TURİZM'DEN ÇOK İYİ ANLAYAN VE DESTEK OLAN BAKANIMIZ VAR.

 ŞİMDİ DİKKATİNİZİ TEKRAR TURİZME ÇEKMEK İSTİYORUM. GÖRÜNMEYEN 3 BÜYÜK GÜÇ, YURT DIŞINDA YAŞAYAN GURBETÇİ DİYE ANILAN, ANCAK HİÇBİR ZAMAN GURBETÇİLİĞİ KABUL ETMEYEREK İKİ ÜLKENİN DE ASLİ VATANDAŞI OLAN EKONOMİYE VE ORTAK YAŞAMAYA KATKISI BÜYÜKTÜR. EN ÇOK PARAYI HARCAYAN DA BU KESİMDİR.

 SON OLARAK, SAYIN BAKANIM, AVRUPA'DAKİ TÜRKLERİN SİZDEN BİR RİCALARI VAR. DAHA ÖNCEKİ HÜKÜMETİMİZLE YAPILAN ÇALIŞMA SONUCU, ARABALARIN 2 SENE KALMASI UYGUN GÖRÜLDÜ, 2 SENEDE BİR ARABASINI YURT DIŞINA ÇIKARTMAK ZORUNDA KALIYORLAR. DAHA ÇOK ÜLKEMİZDE YAŞAMAK İSTİYORUZ. HERKESİN İSTEDİĞİ 5 SENE KALMASI, BU YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ÖNEMLİ.

 SAYIN CUMHURBASKANIMIZIN YURT DISINDAKI VATANDASLARA NE KADAR  ONEM VERDIYINI BILIYORUZ  BIZLERDE BUNU FARKINDAYIZ VE GEREGINI YAPIYORUZ

TEKRARDAN SAYGILARIMI SUNAR, HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER EDERİM. HEDEFE ULAŞMAK İÇİN SALONDAKİ DOSTLARIM, KENDİMİZİ ALKIŞLAYALIM.