Türkler Artık Avrupalı

HOTİAD VE DEİK ENTEGRASYONDA SON NOKTAYI KOYDU:

 

TÜRKLER ARTIK AVRUPALI

19-20 Haziran 2010 tarihleri, Avrupa’da yaşayan Türkler için kuşkusuz çok önemli bir zaman dilimini oluşturdu. Hollanda Türk İşadamları Derneği(HOTİAD) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK)’nun ortaklaşa organize ettiği IV.Maastricht Ekonomi Zirvesi, ilk kez Türkiye’den ‘Bakan’ düzeyinde katılımla, Türkiye, Avrupa ve Hollanda’dan çok sayıda işadamı, siyasetçi ve basın mensubunun iştirakiyle adeta bir ‘şölen’e dönüştü.

 

“Mutluluk ve gururla görüyoruz ki, Maastricht Ekonomi Zirvesi artık HOTİAD’ı da aşmış, Avrupa’daki iş dünyasının DAVOS’u olmuştur”diyordu DEİK ve HOTİAD  Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Turgut Torunoğulları. Gerçekten çok da haklıydı bu güzel değerlendirmesinde. Bu yıl dördüncüsü yapılan ve artık geleneksel hale gelen Maastricht Ekonomi Zirvesi, Avrupalı Türk girişimcilerin buluştuğu bir ‘sahne’ye dönüşmüştü. Sorunlar ortaya koyuluyor, çözüm yolları aranıyor, yeni iş bağlantıları yapılıyor ve Türkiye-Hollanda arasındaki dostluk daha da pekişiyordu.

 

DEİK ve HOTİAD’ın bu muhteşem organizasyonu, Türkiye ile Hollanda arasında 400 yıllık dostluğa son noktayı koyuyordu: Türkiye ile Hollanda dost ve kardeş iki ülkedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi mutlak surette artırılmalıdır. Ve Türkiye’nin yeri kesinlikle Avrupa Birliği(AB)’dir. Bunları sadece Türkler değil, Hollandalı yetkililer de zirvede açık yüreklilikle ifade ediyorlardı. IV.Maastricht Zirvesi, Türkiye’ye ve Avrupalı Türkler’e yeni bir vizyon kazandırmış, onların adeta ufkunu açmıştı.

 

Gelin hep birlikte yarım yüzyıl öncesine gidelim. Avrupa’nın önemli ülkelerinden Hollanda, istihdam açığını gidermek amacıyla kapılarını ‘yabancı işçiler’e açıyordu. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki işçilerin yoğun talep gösterdiği ‘Avrupa rüyası’ Türk işçiler için de bir kurtuluş kapısıydı. Hollanda, yabancı işçiler sayesinde sanayisini daha ileri düzeylere çıkarmasını bildi. Yani sanayileşmiş Hollanda’nın geri planında ‘cefakar Türk işçileri’ vardı.

 

Hollanda’ya Türk işçi göçünün üzerinden yarım yüzyıla yakın bir zaman geçti. Türkler, Hollanda’ya işçi olarak geldi ama işçi olarak kalmadılar. Türkler, içlerindeki ‘girişimci ruh’un etkisiyle Hollanda’da önemli başarıların altına imzalarını attı. Kimisi politikacı oldu, hem Türk hem de Hollandalılar’ın yaşamlarına yön verir hale geldi. Kimsi işçilikten patronluk koltuğuna oturdu, Türkler’in yanı sıra pek çok Hollanda vatandaşını da istihdam eder hale geldi. Kimisi ise sanatçı, akademisyen olarak kitlelere yön verir konuma ulaştı. Sonuçta kadınıyla erkeğiyle Türk insanı, Hollanda’da kendi sesini duyurup başarıya ulaşmasını bildi.

 

İşte tam da böyle bir ortamda Maastricht Ekonomi Zirvesi’nin yapılması çok anlamlıydı. İşçi olarak Hollanda’ya gelen, sağlıklarının bozulması pahasına ağır sanayide, zor şartlarda çalışan, her alanda ayrımcılığa uğrayan, memleketlerinden ve sevdiklerinden uzakta ‘sıla hasreti’ çeken Türkler, artık Hollanda’da ve Avrupa’da bambaşka konumdaydılar.

 

İşçi olarak geldikleri Hollanda’da girişimciliklerini konuşturarak işçilikten

 

patronluğa terfi eden Türkler hem Türkler’i hem de Hollandalılar’ı istihdam eder konuma ulaşmışlardı. 1’nci nesil Türkler bu durumu görseler kesinlikle inanamazlardı, daha doğrusu böyle bir şeyin olabileceğini tahmin bile edemezlerdi. Yarım yüzyıl önce işçi olarak Hollanda’ya gelen Türkler’in çocukları, torunları artık Hollanda ekonomisine, siyasetine yön verir konuma ulaşmıştı. DEİK ve HOTİAD’ın düzenlediği IV.Maastricht Ekonomi Zirvesi de bunun en güzel kanıtıydı.

 

Maastricht Zirvesi’ne bu yıl Türkiye’den Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katılması, Avrupalı Türkler’e Türkiye’nin desteğinin artması şeklinde yorumlanıyordu. Bakan Nihat Ergün’ün zirvede yaptığı konuşmada, IV.Maastricht Ekonomi Zirvesi’nin Türkler’in Avrupa’ya entegrasyonunun en iyi göstergesi olduğunu söylemesi, zirvenin hedefine ulaştığının da açık bir işaretiydi. Zirve şunu açıkça ortaya koyuyordu: Türkler artık Avrupa’ya uyum sağlamıştı. Uyum sağlamakla da kalmamış, işçilikten patronluk koltuğuna oturma başarısını göstermişler, yani çalışmak için geldikleri Hollanda’da sınıf atlamışlardı.

 

Turgut Torunoğulları başkanlığındaki HOTİAD ve DEİK Avrupa Bölge Komitesi’nin düzenlediği Maastricht Ekonomi Zirvesi, görkemli ve başarılı bir organizasyon olarak tarihe geçiyordu.

 

TARİHİ ZİRVEDEN NOTLAR:

 

– IV.Maastricht Ekonomi Zirvesi, ‘400 Yıllık Dostluk’ sloganıyla Hollanda’nın Maastricht şehrinde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Zirveye Türk ve Hollandalı siyasetçiler ile işadamları yoğun ilgi gösterdi.

 

– Zirvede Türkler’in Hollanda’ya ne kadar güzel entegrasyon sağladıkları da kayıtlara geçti.

 

– IV.Maastricht Ekonomi Zirvesi’ni geçen yıllardan farklı yapan unsur ise Türkiye’den ‘Bakan’ düzeyinde katılımın sağlanmış olmasıydı. Böylelikle DEİK ve HOTİAD da amacına ulaşmış oldu.

 

Zirve, Avrupa Birliği Maastricht Anlaşması’nın imzalandığı tarihi salonda gerçekleştirildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hollanda Senato Başkanı Rene van der Linden, AP Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten, AP Milletvekili Emine Bozkurt, Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) Milletvekili Coşkun Çörüz’ün yanısıra Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde yatırım yapan çok sayıda işadamı ile Türkiye ve Hollanda’dan basın mensupları katıldı.

ZİRVEYE DAMGASINI VURAN ÖNEMLİ SÖZLER:

 

SANAYİ VE TİCARET BAKANI NİHAT ERGÜN: “TÜRKİYE TERÖRLE TERBİYE EDİLECEK BİR MİLLET DEĞİLDİR”

TOBB VE DEİK BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: “BİRBİRİNİZİ SEVİN, BİRLİK OLUN”

LAHEYBÜYÜKELÇİSİ UĞUR DOĞAN: “BİRİNCİ NESLE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

DEİK  AVRUPA BÖLGE KOMİTESİ BAŞKANI TURGUT TORUNOĞULLARI: “İŞÇİ GELDİK, PATRON OLDUK”

HOTİAD VE DEİK AVRUPA BÖLGE KOMİTESİ BAŞKANI TURGUT TORUNOĞULLARI: “TÜRKİYE’NİN YERİ AVRUPA BİRLİĞİ’DİR”

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ RİA UİJMEN RUİTEN:“REFORMLAR VE AÇILIMLARI TAKDİR EDİYORUZ”

AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLİ EMİNE BOZKURT:“TÜRKİYE AB’YE CİDDİ KATKI SAĞLAR”

HOLLANDA SENATO BAŞKANI RENE VAN DER LİNDEN:“TÜRKİYE’YE SÖZLER TUTULMADI”