Hakkımda

EDELSTAAL Group International Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları 1958 yılında Kars-Susuz ilçesinde doğdu. 1980 yılında Erdegül Hanim ile evlendikten sonra Kars’tan Hollanda’ya çalışmak için gitti. Hollanda’da ilk olarak pazarlama elemanı olarak çalıştığı Edelstaal Grubu üstün beceri ve yönetme kabiliyeti sonucunda fazla zaman geçmeden satın alarak patronluk koltuğuna oturdu. Satın aldığında ekonomik sıkıntılar içinde olan Edelstaal Grubu kısa sürede şaha kaldırarak bugün Avrupa’da 16 ülkede ve Türkiye’de yatırımları olan ve sektöründe önde gelen bir şirketler topluluğu haline getirdi. Bugün Edelstaal Grubun, 4.000 üzerinde çalışan personeliyle başta çelik tencere üretimi olmak üzere, turizm-otelcilik ve inşaat sektöründe birçok önemli yatırımları bulunmaktadır. Edelstaal Grubun Hollandalı, Belçikalı, Alman, İngiliz, İtalyan, Rus, Özbek, Kazak, Lübnanlı ve Azeri firmaları ile uluslararası yatırımlarda ortaklıkları söz konusudur.

Turgut Torunoğulları, İtalya’da fabrikasında ürettiği SIMTRONIC, SWS, SIMENSPOTS marka çelik tencereleri avrupa’da tanınmış bir marka haline getirmiştir ve tencerede kazandığı başarıyı diğer alanlara da taşımıştır. 1990’larda ORKA Hotels markasını kurarak Türk Turizmine büyük kapasiteli beş yıldızlı tatil köyleri ve oteller kazandırmıştır. Geçtiğimiz sezon açılan ve Marmaris-İçmeler’in en güzel koyunda konumlanmış Sentido Orka Lotus Beach ile ORKA Hotels markasını büyütmüş ve bugün binlerce turisti İstanbul’da, Fethiye’de, Marmaris’te ve birçok bölgede tesislerinde ağırlamaktadır.

ORKA Homes İnşaat firmasi ile ise Ege ve Akdeniz’de konut inşaatında önde gelen firmalardan biri olmuştur. Ayni zamanda grubun Marmara bölgesinde binlerce konuttan oluşan projeleri bulunmaktadır.  Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırımcıları ülkemize çekmekte, yabancıları Türkiye’de ev sahibi yaparak ülkeye ciddi bir döviz girdisi sağlamaktadır.

Edelstaal Group ayni zamanda EDELSTAAL Vastgoed BV firması ile Hollanda da büyük gayrimenkul yatırımları bulunmaktadır. 2005 yılında Hollanda’da Den Bosch kentinde Van Berckel caddesini komple satın alarak hem Türk hemde Hollanda basınında ‘Hollanda’da cadde satın alan Türk’ haberleri ile geniş yankı uyandırmıştır. Hollanda’nın en büyük teknoloji firmasi VDL Group ile  beraber Türkiye’de “geri dönüşüm” alanında yatırımlara girerek İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin ve avrupanın değişik şehirlerinde çöp konteynır üretim ve pazarlamasına başlamıştır.

Edestaal Grup merkezi Hollanda’dadır.

Turgut Torunoğulları meslek kuruluşlarında da oldukça aktif  bir görüntü vermektedir. Yaklaşık 8 yıl Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrupa Komite Başkanlığı,  Hollanda Türk İş Adamları Derneği’nin (HOTIAD) başkanlığını yapmıştır.  Yurt dışı Türkler ve Akrabalıklar Topluluğu  danışma kurulu NTUBA , YÖNETİM KURULU ÜYESİ . Turgut Torunoğulları Avrupalı Türkleri kendi ailesi olarak görmekte ve bu geniş ailenin sorunları ile yakından ilgilenmektedir. Sürekli olarak hazırladığı raporları Türkiye Cumhuriyeti ilgili Bakan’ Avrupa’daki muhataplarına   sunmakta ve bunun meyvelerini de almaktadır. Belirli konularda gereken yasal değişiklikler bunun sonucunda yapılabilmiştir. Turgut Bey ülkesine sadece ekonomik olarak katkı sağlamakla kalmamakta, başta Hollanda olmak üzere diğer Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında köprü vazifesi görmektedir. Örneğin son olarak Türkiye-Hollanda arasında yaşanan krizde çok pozitif katkı yaparak iki ülke arasındaki buzların erimesinde önemli bir rol oynamıştır.

Turgut Torunoğulları ayni zamanda sosyal faaliyetler kapsamında Hollanda da CHC/ORKA adında bir Futbol Kulübükurmuş, memleketi Kars’a ise iki okul yaptırmıştır.

Turgut Torunoğulları’nın Kars’tan Hollanda’ya işçilikten patronluğa uzanan bu sıra dışı başarı hikayesi Avrupa’da yaşayan tüm Türkler tarafından yakından bilinmekte ve takdir görmektedir. Yazar Murat Tuncer “Narin Kalesinden Kaçış” ile bu destansı başarı hikayesini kitaba aktarmış, romanlaştırmıştır.

Türk turizminin son yıllarda yaşadığı sorunlara rağmen 4 adet yeni otel (Orka Residence The Cove Butik Hotel, Orka Sealife Hotel 5 yıldızlı, Orka Palace Hotel 5 yıldızlı, Orka Marine Hotel ve Orka World Theme Park) ile diğer inşaat yatırımlarını artırarak devam ettirmektedir.

Turgut Torunoğulları’nın bu başarısının arkasında başta eşi, kardeşleri ve çocukları olmak üzere aile arasındaki muazzam birlik ruhu yer almaktadır. Büyük oğlu Ercan Torunoğulları, Orka Hotels ve Orka İnşaat’ta   görev yapıyor , büyük kızı Özlem Hanım Avrupa’da şirket merkezinde finansında görev yapmaktadır, küçük kızı Zeynep Hanım şirketlerin  hukuk işlerinin  ve küçük oğlu Caner Torunoğulları ise Marmaris teki otellerin  de görev  yapıyor.

Edelstaal Grup Şirketleri bünyesinde 16 tane   şirket bulunmaktadır.